total diş bakım

Total diş bakımı nedir?

Total diş bakımı rutin diş taşı temizliğine ek olarak cila, diş ipi, dil temizliği ve dişleri güçlendirmek için flor uygulamaları ile oral hijyen eğitimini kapsayan bir tedavi sürecidir.

Neden total bakım gereklidir?

Dişlerin özellikle diş eti hizasında plak birikimi fazla olur. Bu plak zamanla kalsifiye olarak diş taşına dönüşür ve renklenmeler başlar. Kişi bu diş taşlarını ve renklenmeleri kendi temizleyemez. Temizlenmedikçe taş birikim hızı giderek artar. Beraberinde de ağız kokusu, diş etlerinde kanama ortaya çıkar. Bunları önlemek için diş hekimine düzenli kontrole gidilmesi ve total bakım yaptırılması önerilir.

Total diş bakımı hangi işlemleri içerir?

Öncelikle ultrasonik cihazlar ile diş taşları temizlenir, özel bir malzeme ile diş yüzeyindeki ve diş aralarındaki renklenmeler giderilerek parlatma işlemi uygulanır. Hastaya doğru ağız ve diş bakımı için kendisinin yapması gereken rutin işlemler ayrıntılı olarak anlatılır. Doğru diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve dil temizliği konusunda gerekli bilgiler verilir. Flor uygulaması ile diş mineleri çürüğe karşı daha dayanıklı hale getirilir.

İşlem sırasında acı ve ya ağrı hisseder miyim?

Dişeti çekilmesinin olduğu diş köklerinin açığa çıktığı bölgelerde hafif hassasiyetler hissedilebilir. Onun dışında rutin bir işlemdir ve herhangi bir acı yaşanması söz konusu değildir.

Yapılan temizleme işlemi dişlere zarar verir mi?

Cihazlar doğru kullanılıp, temizlik sonrası cila yapıldığında dişte hasar söz konusu olmayacaktır. Düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır. 

Ne sıklıkla bu işlem yapılmalıdır?

Diş dizilimi, tükürüğün içeriği, fırçalama ve beslenme rutinlerine göre plak birikimi ve diş taşı oluşum hızı farklılık gösterir. 6 aylık diş hekimi kontrollerinde gerekli görüldükçe total bakım yapılabilir.