GÜLÜŞ TASARIM

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüşünüzün en estetik haline getirilebilmesi, güvenle gülümseyebilmeniz amacıyla yapılan işlem bütünüdür. Ağız ve diş sağlığının yerine getirilmesi ve estetik düzenlemeler yapılmasını içerir. Estetik ve sağlık bir bütündür, birlikte değerlendirilip düzenlenir.

Gülüş tasarımında dişlere ne gibi işlemler uygulanır?

Öncelikle diş yüzeyi üzerindeki renklenme ve lekelenmeler giderilir. Gerekmesi durumunda diş beyazlatma (bleaching) yapılır. Dişleriniz gülümseme esnasında ne derecede görünmesini istediğiniz konusunda uzman ile birlikte karar verilir. Bu aşamanın ardından dişler renk, biçim ve form olarak yeniden tasarlanır. Bazen sadece estetik kompozit dolgularla istenilen sonuca ulaşılabildiği gibi full seramik, zirkonyum, lamina gibi protetik uygulamalar ile de estetik gülüş tasarımı yapılabilir. Çapraşıklığın ileri durumda olduğu ve ideal gülümsemeye ulaşılmasının istendiği durumlarda ise estetik işlem öncesinde ortodontik tel tedavisi de gerekebilmektedir.

Dijital gülüş tasarımında değişiklik yaptırabilir miyim?

Tedavi tamamlanmadan önce ara seans yapılarak, hastanın oluşturulan gülüş tasarımı üzerinde rahatsız olduğu noktaları ifade edebilmesi ve düzenlemeler yapılabilmesi sağlanır. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilir. Büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilmektedir.

Kişiye özel gülüş çeşitleri var mıdır?

Genel olarak kullanılan ve hastaların sıkça tercih ettiği gülüş çeşitleri mevcuttur. Hollywood gülüşü, çekici gülüş, entellektüel gülüş, sportif gülüş gibi mevcut dizaynların hastanın beklentisine özgü olarak düzenlenmesi mümkündür.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır tedavi aşamaları nelerdir? Kaç seans sürer?

Gülüş tasarımı yaparken kişinin ağız içi ve yüz ön-yan profil fotoğrafları çekilir, diş ölçüleri alınır. Hastanın isteği ve önerileri de dinlenerek gülüş tasarımına başlanır. Tasarımın yapılıp size ağız içinde gösterilmesi ortalama 2 seans sürer. İkinci seansta  “Mock Up” adlı işlem ile sizin için düşünülen tasarımın demosu ağız içinde gösterilir. İsteğiniz yönünde ön tasarımın üzerinde düzenlemeler yapılarak işlem tamamlanmadan önceki hali hakkında bilgi sahibi olur ve sürpriz bir sonuçla karşılaşmazsınız. Tasarım sonucunda belirlenen yöntemlere  göre tedavilere başlanır. Bundan sonraki seanslar yapılacak işleme göre değişse de genellikle 3 seansta sonuca ulaşılır.