Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği nedir?

Estetik diş hekimliği, daha iyi bir gülüş elde etmek için yapılan işlemlerin bütünüyle ilgilenen estetik gülüş tasarımını meydana getiren diş hekimliği alanıdır. Burada esas hedef gülüşün daha güzel hale getirilmesi ve dişlerdeki problemlerin çözülmesidir 

Estetik diş hekimliği neden önemlidir?

Kişiler sağlıklı dişlere sahip olsa da dişlerinin şekil ve konum bakımından daha estetik görünmesini talep edebilirler. Bireyin gülümsemesinden duyduğu memnuniyetsizlik, kendi psikolojisi ve sosyal yaşamı üzerinde olumsuz etkiler yaratmakla birlikte özgüven kayıplarına sebep olmaktadır. Estetik bir gülüş kişinin çekinmeden rahatça gülümsemesini sağlayarak özgüvenini artırırken aynı zamanda diğer kişilerde de daha iyi bir ön izlenim bırakmasını sağlayacaktır.

Full porselen (zirkonyum) kaplama nedir?

Full porselen (zirkonyum) kaplamalar dayanıklılığı yüksek oranda arttırılmış porselenler kullanılarak üretilirler. İsmi klasik kaplamaların alt yapısında olan gri metalin yerine kullanılan beyaz renkteki alaşımdan gelmektedir. Bu yüzden metal alerjisi olan hastalarda da rahatlıkla kullanılırlar. Metal destekli porselenler ise metal alt yapı üzerine hazırlanmış porselenden üretilmektedir, dayanıklılığı sebebiyle uzun yıllardır tercih edilse de full porselen kaplamalarla kıyaslandığında estetik olarak zayıf kalmaktadır.

Full porselen diş kaplamaları neden daha doğal görünür? Dişetiyle uyumları nasıldır?

Dişlerin doğasında bulunan şeffaflığı ve ışığı yansıtma özelliklerini taşırlar. Bunun yanında kullanılan yapıştırıcılar da diş dokusu için gerekli renk uyumuna sahiptir. Böylece doğal dişlerde görülen estetik özellikler uygulanan kaplamalarda da büyük oranda elde edilmiş olur. Zirkonyum diş eti dokusuyla uyumlu bir materyaldir, doğru yapıldığında diş eti çekilmesi yapmazlar. Metal destekli kaplamalarda görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde ortaya çıkan morumsu renklenmenin zirkonyum kullanılarak önüne geçilmektedir.


Full porselen (zirkonyum) kaplamalar hangi dişlere uygulanabilir?

Özellikle ön bölgede bulunan kesici ve küçük azı gibi estetiğin daha çok önem kazandığı bölgelerde tercih edilirler. Doğal diş yapısı ışığı tam olarak geçirir. Metal destekli klasik porselen kaplamalar dişlere daha cansız ve mat bir görüntü verirken zirkonyum kaplamaların ışık geçirgenliği daha yüksektir. Böylece yapay görünen dişler yerine doğal dişe çok yakın bir görüntü yakalanmış olur. Zirkonyum kaplamaların ömrü ne kadardır? Dişlerde zamanla ortaya çıkan aşınmalar nedeniyle oluşabilecek değişimlere zirkonyum kaplamalar adapte edilebilir ya da duruma göre yenilenebilir. Düzenli bakım ve doktor kontrolleri ile çok uzun yıllar zirkonyum kaplamalarınızı kullanabilirsiniz.