Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi dişin iç kısmında bulunan canlı dokuların çeşitli nedenlerle enfekte olması nedeniyle gerçekleştirilen, bunların uzaklaştırılıp diş köklerinin içinde bulunan kanal isimli yapıların dezenfekte edilmesinden sonra canlı dokulardan geriye kalan boşluğun uygun dolgu malzemesiyle doldurulduğu bir tedavi prosedürüdür. Kanal tedavisi dişi ağızda en uzun süre tutmak için yapılan bir işlemdir.

Kanal tedavisi şart mıdır? Neden sadece dolgu yaptırmak yeterli değildir?

Geniş çürükler, dişin büyük çoğunluğunun kaybedildiği kırıklar ya da dişe gelen kuvvetli travma sonucu dişin özü(pulpa) geri dönüşümsüz olarak enfekte olur ve dişi ağızda tutabilmenin tek yolu iltihaplanmış diş canlı dokusunu temizlemektir. Kanal tedavisine erken başlamak, dişi kurtarmak açısından önemlidir. Ağrıyan diş uzun süre ihmal edildiğinde, hem çevredeki dokulara enfeksiyon yayılır hem de diş kaybedilir.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisinin süresi işlem yapılacak dişin arka ve ya ön bölgede olması, iltihabın durumu, hastanın ağız açıklığı gibi pek çok farklı faktörden etkilenir. İltihabın ileri derece olduğu durumlarda randevu sayıları artmaktadır. Bir diş için ortalama 2-3 seans gerektirebilir.

Kanal tedavisi esnasında ağrı hisseder miyim?

Kanal tedavisi diş uyuşturularak yapılır, bu yüzden ağrılı bir işlem değildir. Fakat bazen ileri derecede enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu yaşanabilmektedir, bu durumda da yardımcı lokal anestezi teknikleri kullanılarak uyuşma sağlanır.

Kanal tedavisi sonrası ağrım hemen biter mi?

Dişin sinirleri alındığı için tedavi sonrasında dişte herhangi bir ağrı olmamaktadır. Bazı durumlarda hassasiyet ortaya çıkabilir, bu da kısa bir süre içinde ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Kanal tedavisinin başarı oranı nedir? Kanal tedavisi yapılmış dişimi ne kadar süre kullanabilirim?

Kök kanal tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Tüm prosedürler uygulandığında başarı oranı %95’ten fazladır. Kanal işlemi uygulanarak tedavi edilmiş birçok diş uzun yıllar kullanılabilir.