ortodonti

Ortodonti nedir?

Ortodonti, olması gereken pozisyonda bulunmayan diş ve çenelerin konumlarının düzenlenmesi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir bölümüdür. Doğumdan başlayarak çocuğun büyüme gelişimini takip ederek koruyucu ya da düzeltici uygulamalar ile ideal dişsel ve iskeletsel ilişkiyi oluşturmayı hedefler.

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Diş hekiminin klinik muayenesinin ardından, hastalardan alınan röntgen, fotoğraf ve alçı modeller üzerinde ölçümler ve analizler yapılır, uygun tedavi yöntemleri saptanır. Tedavi esnasında hareketli apareyler, şeffaf plaklar, braket ve teller, mini implantlar, yüz maskeleri, çenelikler kullanılır.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Dişlerin çene içinde hareketi ve çenelerin yeniden konumlandırılması esnasında diş ve kemik dokunun zarar görmemesi için kuvvetler belirli sınırlarda uygulanır. Teşhisinize, yaşınıza ve tedavinin kurallarına uymanıza bağlı olarak tedavi süresi oldukça değişkendir, bu süre ortalama 6 ay ila 3 yıl arasında olabilmektedir. Diş hekimi ilk muayeneden sonra tecrübelerine dayanarak bir tahmin aralığı söyleyebilir, kesin bir sürenin söylenmesi imkansızdır.

Ortodontik muayene için en uygun zaman nedir?

İlk ortodontik muayene için en uygun yaş aralığı 7-7,5 ‘tur. Bu yaşlarda daimi dişler ağızda yer almaya başladığından ortodontik problemlerin ilk göstergeleri de tespit edilebilmektedir. Erken yaşlarda yapılacak bir ortodontik muayene ile erişkin dönemde ortaya çıkabilecek problemler tespit edilip tedavisi yapılabilmektedir. Genellikle çocuk hastaların ortodontik tedavisi 9-14 yaş aralığında başlamaktadır. Çocuğun büyüme dönemi bitmeden ortodontik tedavisinin yapılması tedavinin süresini azaltırken, tedavi sonuçlarının kalıcılığının sağlanması için de avantajlı olacaktır. Ayrıca geniz eti problemleri, dudak-damak yarığı gibi problemlerde de ortodontik muayene yapılmalıdır.

Ortodontik tedaviler ayrılan süre ve maliyete değer mi?
Ortodontik tedavi üzerine iyi bir ağız bakımı eklendiğinde, hasta ömrü boyunca dişlerinin konum bozukluğu nedeniyle yaşayabileceği estetik olmayan gülümsemeden, ağız diş sağlığı problemlerinden, dolgu, çekim, implant, protez gibi uzun vadede ve toplamda çok daha yüksek ücretler gerektiren tedavilerden kurtarılmış olur.