Diş Eti Tedavisi

Sağlıklı dişetleri nasıl görünür?

Açık pembe renkli olmalı
Kanama olmamalı
Şiş olmamalı

Dişeti hastalıkları neden ortaya çıkar?

Her insanın bütün diş yüzeylerinde plak adı verilen bakteri tabakası birikimi gözlenmektedir. Dental plak diş fırçası ve diş ipi ile yeterli şekilde uzaklaştırılmazsa zararlı bakteriler giderek çoğalır ve zamanla sertleşerek diş taşına dönüşür. Diş taşı temizliği yapılmazsa kemik erimesi ve dişeti hastalıkları meydana gelir.

Dişeti hastalıkları ve genel sağlığımız arasında bir ilişki var mı?

Ağız vücudun genel sağlığının bir göstergesidir. Bazı sistemik hastalıklar diş çevresi dokuları önemli derecede etkiler. Örneğin; kontrolsüz diyabet dişeti hastalıklarının şiddetini ve diş kayıplarını arttırmaktadır. Bu hastalarda dişeti tedavisi, diyabetin gidişatını da olumlu etkilemektedir.  Aynı zamanda dişeti rahatsızlıkları da genel sağlığımızı tehdit eder. Ağız içinde enfeksiyonu olan hastalardaki kalp krizi görülme sıklığının enfeksiyonu olmayanlara göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca dişeti hastalıkları hamilelerde erken doğuma ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara neden olabilir.

Dişetlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavinin ilk aşamasında dişler üzerindeki diştaşı ve plaklar özel aletlerle uzaklaştırılır. Tedavinin başarıya ulaşabilmesi için hastalığın başlamasında etkili olan plağın fırça ve diş ipi kullanılarak doğru şekilde nasıl temizleneceği size anlatılır. Basit dişeti iltihaplarında bu işlem tek başına yeterli olabilir. Şiddetli enfeksiyonlar sonucu diş ve diş eti arasındaki kemik kayıplarına bağlı olarak oluşan ‘cep’ denilen boşlukları tedavi etmek için lokal anestezi altında periodontal cerrahi işlemler uygulanır. Büyümüş diş etleri lazer gibi teknolojik cihazlar ile kanamasız ve dikişsiz olarak uzaklaştırılabilir. Bu tedaviler sonrası hastalar düzenli kontrollere çağrılır. Her kontrolde fırçalama ve ara yüz temizliği kurallarına uyum değerlendirilir. Dişeti tedavilerinin başarılı olabilmesi için hastanın tedaviye istekli ve uyumlu olması gerekir.