diş beyazlatma

Diş beyazlatma(bleaching) nedir? Hangi durumlarda tercih edilir?

Diş beyazlatma dişlerinin renginden memnun olmayan hastalara yönelik estetik bir çözümdür. Özellikle çay, kahve, kola, meyve suları, kırmızı şarap gibi içecekler, sigara ve tütün kullanımı dişte kısa sürede yüzeysel renklenmeye neden olur. Bu lekeler de dişlerinizin olduğundan daha sarı tonlarda görünmesine yol açar. Bu tür lekelerde beyazlatma işlemi başarılı sonuçlar verir. İşlem öncesinde diş taşı temizliği yapılır.

Herkes diş beyazlatma tedavisi yaptırabilir mi?

Beyazlatma tedavisi uygulanabilmesi için öncelikle diş hekimi muayenesi yapılması gerekir. Günümüz teknolojisinde her hastaya uygulanabilmektedir. Sağlıksız diş etleri ve ilerlemiş dişeti çekilmeleri olan hastalarda ise gerekli tedaviler yapıldıktan sonra beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir. Büyüme ve gelişimini tamamlamamış 18 yaşından küçük kişilerde, hamile ya da emziren annelerde beyazlatma işlemi ilerleyen dönemlere bırakılmaktadır.

Beyazlatma tedavisi ile porselen diş ve ya dolgular da beyazlatılabilir mi?

Beyazlatma ajanları doğal diş üzerinde etkili mekanizmaya sahiptir. Porselen, zirkon, ya da kompozit dolgunun renginin beyazlatılması mümkün değildir. Renginden memnun olmadığınız kron, köprü ya da dolgularınızın değişimini talep edebilirsiniz.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi? Dişimde hassasiyete sebep olur mu?

Bazı vakalarda az miktarda hassasiyet olabilir, kısa sürede ortadan kalkar. Doğru hastaya, kaliteli ve güvenilir malzeme ile uygun teknikle uygulandığında kesinlikle zararlı değildir.

Beyazlatmadan sonra dişlerimin rengi hemen eski haline döner mi?

Beyazlatma sonrasında özellikle ilk günlerde leke yapıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, tütün ürünlerini mümkün olduğunca az tüketmek önemlidir. Günde en az iki kez düzenli diş fırçalayan, altı ayda bir düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay, kahve tüketmeyen hastalarda beyazlatmanın etkisi çok daha uzun vadeli olur. Senede bir beyazlatma tedavisinin tekrarlanması gerekmektedir.

İnternette gördüğüm beyazlatma ürünleri güvenli mi? Diş hekiminin yaptığı beyazlatma işlemiyle aynı sonucu elde edebilir miyim?

Piyasada sağlık bakanlığı denetiminden geçmemiş içeriğini bilmediğimiz birçok diş beyazlatma tozu, diş beyazlatma bandı ve jeli gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler anlık sonuçlar gösterip, geri dönüşü daha kötü olmaktadır. Diş beyazlatma profesyonellik gerektirmektedir. Diş hekiminin kontrolü altında kaliteli güvenilir malzeme ile uygun tekniklerin kullanılması ağız ve diş sağlığınızın devamı için önemlidir.